Як правильно вибрати рюкзак у похід?

15.01.2016

Рюкзак - це незамінний атрибут та найкращий друг будь-якої людини, що веде активний спосіб життя. Але якщо вам потрібно вибрати його вперше і ви зайдете до будь-якого туристичного магазину, то ви будете дуже вражені кількістю моделей та варіантів: великі, маленькі, с м’якою спинкою, жорсткою спинкою, з поясом, без пояса. Для того, щоб орієнтуватися у всьому цьому різноманітті та правильно вибрати потрібний рюкзак, для початку давайте розберемося, які вони бувають в цілому і для чого використовуються.

Призначення рюкзака

 

Міські

 

Гадаємо, що якщо ви вже зайшли до нас на сайт, то ця модель рюкзака вам неодмінно повинна бути знайома. Це невеликий, об’ємом від 13 до 28 літрів, чия форма та розмір підібрані з урахуванням комфортного розміщення книг, журналів, ноутбука. Різновидом міських рюкзаків слугують так звані спортивні, що виділяються своїми яскравими барвами, можуть бути з боковими карманами у вигляді сіточки, стропами для навіски та невеликим поясним ременем.

 

Фото1

 

Велосипедні

Рюкзаки об’ємом біля 15 літрів, зі спеціальною сітчастою спинкою, яка забезпечує необхідну вентиляцію у русі та повторює вигин спини велосипедиста і тим самим зменьшує навантаження на хребет. Практично всі вони оснащені спеціальним карманом та виходом для питної системи та можливістю кріплення вело шолома.

Окремо в цій категорії стоять спеціальні баули (так звані велоштани), які кріпляться на багажник велосипеду.

 

Фото2

 

Фото3

 

Штурмові

Високотехнологічні неширокі наплечники продовгуватої форми, об’ємом до 40 літрів, які спеціально розроблені для перенесення екстремального та особистого спорядження під час сходження на вершину чи гірськолижного спуску. Їх спинка максимально прилягає до корпусу людини і вони мають спеціальні стропи для кріплення спорядження.

 

Фото4

 

Похідні

П’ятдесяти- та більше літрові рюкзаки, найчастіше каркасні, обов’язково з вантажним поясом, які також оснащені сладною системою строп, стяжек та петель для додаткового спорядження, відрізняються своєю багатофункціональністю та універсальністю. Підрозділяються на:

- трекінгові

рюкзаки для нетривалих походів, з полегшеною конструкцією спини, без зайвих додаткових карманів та кріплень.

- експедиційні

з продуманою конструкцією спини, посиленим поясом та великим об’ємом, який може доходити до 100-120 літрів, що повністю дозволяє взяти іжі побільше, занести подальше і там це все з’їсти, як люблять жартувати туристи-пушохідники :).

 

Фото5

 

Більш докладно давайте зупинимось на виборі саме похідного рюкзака, адже він є другою, найбільш важливою річчю у походному спорядженні, після взуття. Він, як домівка у равлика, повинен стати продовженням вас, ніде не давити, не натирати, не передавлювати, тому, щоб не перетворити ваш похід у ходження кругами пекла, до вибору наплечника потрібно підходти з усією відповідальістю. До того ж, зручний рюкзак, що підходить саме вам, збереже здоров’я спини та попереку і значною мірою полегшить перенесення вантажу.

Типи рюкзаків

За своєю конструкцією туристські рюкзаки поділяються на один, другий та синій. Жартуємо :-).

Насправді бувають станкові, каркасні та м’які.

Станковий рюкзак: дуже популярний вид наплечника в радянські часи, класична модель якого - це рюкзак під назвою Єрмак. Складається з жорсткої, найчастііше металевої рами, до якої прикріплена система підвіски (плечеві лямки, пояс та поперекові опори) та самого мішку, який при необхідності повністю знімається та може бути замінений будь-яким іншим об’ємним вантажем. Через появу каркасних та м’яких рюзаків, а також через свою велику ваги зараз практично не використовуються, хіба що бувалими туристами та спелеологами для організації базових таборів. 

 

Фото6

 

Каркасні

Ідеальнопідходять  для початківців в туризмі, так як зглажують можливу недбалість при пакуванні, так і для більш досвічнених туристів, так як переносити вантаж з ними банально зручніше, особливо важкий, або протягом тривалого часу та на велику відстань. Сама назва говорить про те, що в них є своєрідний каркас - спеціальна жорстка конструкція, яка відповідає за комфортне та рівномірне розподілення навантаження. Існує декілька варіантів каркасів: П- та Х- образні рамки та цільні вставки по всій площині спини, дві «вбудовані» в синку вертикально поставлені пластини,  які трохи розходяться до верху. Зараз у просунутих. виробників можна знайти рюкзаки зі з’ємним каркасом, яким служить лист достатньо жорсткої та щільної піни, вставлений у спеціальне відділення у спинці рюкзака. Після витягання такого листа рюкзак можна навіть згоратати, а сам лист використовувати в якості маленького коврику. 

 

Фото7

 

М’які

Наплечники без жорсткого каркасу, але вони потребують більш дбалого пакування, так як неправильно складені речі з гострими кутами можуть давити вам у спину. Але не потрібно забувати, що вага самого рюкзака - це також вага, яку ви несете, тому неодмінним плюсом м’яких рюкзаків є їх меньше вага ( різниця між деякими моделями може досягати кілограм та вище). 

 

Фото8

 

Окремо серед видів рюкзаків виділяють жіночі моделі, чия підвісна система спеціально розроблена з урахуваням анатомічних особливостей представниць прекрасної статі.

Але який би рюкзак ви не вибрали, зверніть увагу на те, щоб його конструкція представляла собою замкнуту силову лінію, в протилежному випадку через неправильне розподілення навантаження будьте готові до того, що рюкзак необхідно буде часто підшивати.

Окремі елементи конструкції наплічників

При виборі рюкзака для походу в гори також зверніть увагу на його окремі елементи, такі як:

Лямки

Вони повинні бути зручними, не широкими та не вузькими, в ідеалі 7-8 см, з м’якою, але достатньо пружньою пінкою. Якщо стропи кріпляться за нижні кути рюкзака, то для зберігання міцності вони вшиваються в шов через спеціальну косинку. Найбільш оптимальна форма для лямок - S-образна або серповидна, але не пряма. Зараз практино у всіх рюкзаках є пряжки для регулювання довжини лямок, але зверніть увагу на те, щоб вони затягувались до низу, тоді можна буде відрегулювати лямки вже надівши рюкзак.

Вантажний пояс

Наші ноги набагато сильніше, ніж наша спина та плечі, тому вагу рюкзака просто необхідно переносити на стегна, для чого і був придуманий розвантажувальний пояс. Його ширина повинна бути не менше 10 см, товщина – 8-16 мм. В 2015 році американський виробник Osprey випустив модель рюкзака с поясом, який має всі шанси стати еталоном, так як практично в буквальному сенсі обіймає стегна, чим дозволяє досягнути максимального прилягання рюкзака до людини.

Клапан

Бажано, щоб він був регульованим, (а ще краще – повністю з’ємним), а не вшитим, це дасть вам більше свободи та можливості для перенесення великих предметів. Приємним бонусом будуть окремі кармани в клапані для чохла від дощу (як і сам чохол в комплекті) та наявність внутрішнього карману на блискавці.

Кишені

В них зручно запихувати різні дрібниці, але зараз все більше виробників відмовляються від великих передніх або бокових кишень, які хоч і додають рюкзаку бракуючий об’єм, але збільшують його вагу, габарити та зміщують його центр ваги. Компромісним варіантом є з’ємні кишені. Дуже зручною є кишеня на поясі рюкзака. 

 

Фото9

 

Стяжки та петлі

Окрім використання для кріплення так званої «навіски» - коврика, палатки, мотузки, стяжки слугують ще для регулювання об’єму рюкзака. Петлі на передній поверхні слугують для кріплення льодоруба чи трекінгових палок.

Також добре, коли у рюкзака є окремі, обов’язково міцні, ручки для перенесення чи піднімання, в тому числі і спереду.

Нижній вхід

Або «щуряча нора». Це ще один вхід в рюкзак, але в те ж самий час – суперечливий момент у конструкції, так як він з одного боку дає доступ до речей, що знаходяться у самому низу рюкзака, але з іншого – додає вагу та є практично марним, якщо ви любите носити коврик всередині рюкзака. Хоча його добре використовувати, як відділення для спальника.

 

Фото10

 

Об’єм рюкзака

Для того щоб правильно вибрати туристичний рюкзак за об’ємом, необхідно визначитись з тим, куди ви плануєте ходити найближчим часом. Якщо це нескладні виїзди на два-три дні, що не передбачають великого обсягу продуктів та спорядження, то вам підійдуть рюкзаки об’ємом до 40-50 літрів.

Якщо ви збираєтесь іти у нескладний похід до десяти днів (а це більшість походів Всюдихода), то вибирайте рюкзак об’ємом до 80 літрів, а якщо ви націлились на серйозну експедицію  чи спортивний похід, то вам потрібен буде рюкзак з об’ємом 60-90 літрів для дівчат та 90-120 літрів для хлопців.

Але зверніть увагу на те, що поняття об’єму кожен виробник може трактувати по-своєму. Деякі туристи жартують, що є «гномолітри», а є «велетньолітри», тому для того, щоб вибрати рюкзак для походу, окрім цифр дивіться ще на його візуальне враження в цілому. 

 

Фото11

 

Як вибрати рюкзак в магазині

Для початку потрібно вибрати сам магазин J, з ввічливими, а головне терплячими продавцями-консультантами, тому що вибір рюкзака справа така ж трудомістка, як і вибір взуття.

Потім вам потрібно визначитись з розміром спини, а для цього поміряти її від плечей до поясу. Потім керуючись табличкою нижче, озвучити свій розмір продавцю, відібрати всі моделі, що вам підходять та розпочати процес примірки, не забувши правильно відрегулювати кожну модель.

 

Після того, як ви відкинете відразу ж не сівші моделі, перед остаточним вибором, попросіть навантажити рюкзак і походіть з ним по магазину. Можна навіть пройтись до відділу аксесуарів та вибрати собі термокружку чи термос, що займе ще хвилин 15, під час яких ви остаточно зрозумієте, сидить на вас рюкзак чи ні.

Ще зверніть увагу на матеріал рюкзака (це повинна бути міцна та водовідштовхуюча тканина) та фурнітуру з блискавками ( в ідеалі Duraflex або YKK).

Ну і, звичайно ж, рюкзак повинен вам в цілому подобатись своїм зовнішнім виглядом.

Пакування рюкзака

На додачу хотілось би сказати декілька слів про те, як правильно складати рюкзак. Найбільш важкі речі повинні розташовуватись у середній частині рюкзака, якомога ближче до спини. Це можуть бути палатка, продукти, консервні банки. Внизу краще покласти щось більш легке та об’ємне, наприклад спальник, після чого заповнити простір по кутам. Дрібниці, які можуть терміново знадобитися, наприклад дощовик, кружка, ліхтарик, аптечка краще класти в клапан, бокові кишені чи в самий верх рюкзаку.

 

Як вибрати спальний мішок для походу

Як вибрати взуття для походу

Поділіться у своїй соціальній мережі

Comment

Увійдіть через соціальну мережу
       
Або анонімно