Як вибрати спальний мішок

25.12.2015

Однією з найважливіших умов вашого хорошого фізичного та емоційного стану в поході (читай – отримання задоволення), окрім харчування, атмосфери в групі та адекватності навантаження, є повноцінний нічний відпочинок. Впевненість туриста в тому, що вночі йому буде тепло та затишно, навіть допомогає долати можливі складнощі денних переходів. Але для цієї впевненості потрібно що? Правильно – гарний спальник. Тому, якщо ви вже подолали перші два етапи підготовки до походу – вибір взуття та наплічника, то тепер можна зайнятися і спальником.

Для початку, давайте розберемося, які бувають спальники.

Спальники за типом конструкції

Спальник - ковдра: спальний мішок прямокутної форми, з довгою, повністю роз'ємною блискавкою, завдяки якій спальник може повністю розстібатися та використовуватися як звичайна ковдра, а також об’єднуватися з іншим таким же спальником в одну конструкцію, так звану «зшивку».

 

Фото 1

 

Спальник -  ковдра з капюшоном: зверху такого спальника додається підголівник, який можна зібрати навколо голови у вигляді капюшона.

 

Фото 2

 

Спальник - кокон: спальний мішок, що повторює обриси фігури людини, тобто розширюється зверху та звужується до низу. Інша назва таких спальників – мумія, так як турист в ньому нагадує мумію :). Іх конструкція більш складна, але вага при цьому менша та вони забезпечують більш щільне облягання тіла. Зазвичай, в таких спальниках є теплий комір та клапан по всій довжині блискавки, тому їх можна використовувати в більш холодних умовах. Спальники-кокони можна також об’єднати в один двоспальний, але для цього потрібні моделі з лівою та правою блискавкою.

 

Фото 3

 

Спальники за призначенням

Кемпінгові – частіше всього спальники-ковдра, використовуються убагатоденних вилазках на природу, де не стоїть питання економії ваги.

Похідні – більш теплі, частіше у формі кокона, спальники для багатоденних походів.

Екстремальні – професійні, об’ємні та теплі спальники, для експедицій чи сходжень в суворі райони.

 

Спальники за температурним режимом

Літні, призначені відповідно для застосування в теплих літніх умовах. Легкі, вагою біля кілограма та нижче.

Міжсезонні (трьох сезонні) – для температур не нижче нуля градусів та вагою від 1,5 до 2 кілограм.

Зимові – найбільш важкі, для комфортного сну при мінусових температурах.

Температура комфорту спальника

Якщо ви візьмете в руки будь-який спальний мішок, то напевно побачите на ньому наступну табличку:

 

Фото 4

 

Що ж означають ці цифри?

t° Maximumмаксимальна температура оточуючого середовища, при якій можливо комфортно спати без виділення надлишкового тепла і підвищеного потовиділення. Хоча ця цифра доволі умовна, адже спальник завжди можна розстібнути.

t° Comfortмінімальна температура повітря, при якій спальник забезпечує 8 годин нормального сну для середньостатистичної жінки та мало загартованої людини.

Limitнайбільш низька температура, при якій спальник повністю виконує свою функцію (8 годин повноцінного нічного сну) для середньостатистичного чоловіка та бувалих туристів, альпіністів та військових.

t° Extremeмінімальна температура оточуючого середовища, при якій людина зможе хоч і не комфортно, але спати, без великого ризику переохолодження.

Але варто мати на увазі, що це ідеальні показники, отримані шляхом тестування того чи іншого спальника на манекені або професіоналі. В умовах походу на температуру комфортного сну можуть також впливати вологість району, проникливість для вологи зовнішнього матеріалу спального мішка, індивідуальне сприйняття холодної температури, тонус м’язів уві сні, положення тіла, тому при виборі спальника завжди варто робити так звану «похибку на вітер».

Матеріал наповнювача спальників

Синтетичні: менш примхливі спальники, до того ж швидкосохнучі, тому ідеально підходять для районів з підвищеною вологістю, наприклад, зимові Карпати. (можна вставити ссилку на зимові Горгани) Найбільш розповсюдженими серед синтетичних утеплювачів на сьогоднішній день є синтепон, холлофайбер, тінсулейт, Polarguard 3D, MICROfill Super-Therm, а також Thermolite та Primaloft. Останні три вважаються найбільш легкими та довговічними.

Натуральні: в даний час монополістом у цьому класі є пух, який повністю витіснив бавовну, що використовувалася раніше, через те, що він володіє найліпшим співвідношенням між вагою, об’ємом та теплоізоляцією. Найбільш якісним вважається гусячий пух, до того ж з птахів, що вирощені в холодних кліматичних умовах. Головним параметром якості пуху є його так званий Fill power (FP) – це об’єм в кубічних дюймах, який займає одна унція пуху. При виборі спальника варто відштовхуватись від показника 600 та вище одиниць. 

 

Фото 5

 

Основні нюанси при виборі спальника

В першу чергу, необхідно визначитись для якого/яких походів вам потрібен спальник. Мусимо вас розчарувати, але універсального спального мішка на всі випадки життя не існує. Тому, не виключено, що з часом, зростанням досвіду та розширенням географії походів, ваша шафа буде поповнюватися новими екземплярами.

Необхідно дізнатися, які очікуються максимальні та середні температури вночі та вже, виходячи з цього, звузити діапазон моделей, що вам підходять. Далі, здавалося б, усе просто, вибирай собі, в залежності від ціни, наповнювача, типу конструкції, якби не одне «але». Головним завданням спальника є зберігання тепла, яке виробляє сама людина, а вже те, скільки тепла ми виробляємо, залежить від декількох факторів. Це й індивідуальні особливості організму (жінки, діти та люди похилого віку, не загартовані, мало активні люди мерзнуть більше, ніж професійні спортсмени, чоловіки, люди більш щільної статури та володарі відмінної фізичної форми), зовнішні умови (вітер, теплоізоляційні властивості килимка та палатки, вологість повітря) та суб’єктивні фактори походу (ступінь втомленості та голоду). Тому, якщо ви відноситесь до однієї з категорій людей, що люблять тепло, або в районі походу очікуються більш суворі умови, то краще вибирайте спальний мішок з показниками температури комфорту на 5°С  нижче, ніж очікувана.

Так, для наших походів в Карпати, Румунію або Грузію підійдуть спальники з синтетичним утеплювачем, та температурою комфорту до +10°С, а для трекінгу в Норвегії, Ісландії або Гімалаях  - до 0°С.

Для вибору спальника, що підходить саме вам, важливим є такий параметр, як його розмір: довжина та ширина. Пам’ятайте, що гріє туриста не спальник, а він сам. Тобто спальник лише зберігає тепло, що йде від людини вночі. Відповідно, чим більше простору буде у спальнику, тим більше тепла знадобиться, щоб зігріти весь цей зайвий об’єм. Але і в занадто вузькому або короткому спальнику відпочивати буде некомфортно. 

 

Фото 6

 

Важливі дрібниці

Для остаточного вибору спального «друга» в похід, зверніть увагу на наявність наступних деталей в ньому:

- так звані «теплі» шви, коли деталі спальника не прошиті наскрізь між собою;

- утеплюючий комір навкруги шиї;

- посилена блискавка, для запобігання випадкового закусювання тканини. Добре, коли вона ще й двостороння;

- петлі внизу спальника для його просушування;

- дихаюча, гіпоалергенна тканина внутрішнього шару.

 

фото 7

 

І пам’ятайте, що який би спальник ви не вибрали, для повноцінного виконання своєї функції він повинен бути сухим. Тому перед пакуванням його до наплічника краще покладіть його в поліетиленовий пакет або гермомішок. Не забувайте час від часу його просушувати або провітрювати в поході, а вдома обов’язково зберігайте спальний мішок в розгорнутому вигляді. 

 

Як вибрати рюкзак для походу

Як вибрати взуття для походу

 

 

Поділіться у своїй соціальній мережі

Comment

Увійдіть через соціальну мережу
     
Або анонімно