Як правильно вибрати рюкзак у похід?

15.01.2016

Рюкзак - це незамінний атрибут та найкращий друг будь-якої людини, що веде активний спосіб життя. Але якщо вам потрібно вибрати його вперше і ви зайдете до будь-якого туристичного магазину, то ви будете дуже вражені кількістю моделей та варіантів: великі, маленькі, з м’якою спинкою, жорсткою спинкою, з поясом, без пояса. Для того, щоб орієнтуватися у всьому цьому різноманітті та правильно вибрати потрібний рюкзак, для початку давайте визначимося, які вони бувають в цілому і для чого використовуються.

Призначення рюкзака

 

Міські

 

Гадаємо, що якщо ви вже зайшли до нас на сайт, то ця модель рюкзака вам неодмінно повинна бути знайома. Це невеликий наплічник, об’ємом від 13 до 28 літрів, чиї форма та розмір підібрані для комфортного розміщення книг, журналів, ноутбука. Різновидом міських рюкзаків є так звані спортивні, що виділяються своїми яскравими кольорами, можуть бути з боковими кишенями у вигляді сіточки, стропами для навіски та невеликим поясним ременем.

 

Фото1

 

Велосипедні

Рюкзаки об’ємом біля 15 літрів, зі спеціальною сітчастою спинкою, яка забезпечує необхідну вентиляцію під час руху та повторює вигин спини велосипедиста і тим самим зменьшує навантаження на хребет. Майже всі вони оснащені спеціальною кишенею, виходом для питної системи та можливістю кріплення велошолома.

 

Фото2

 

Також до цієї категорії відносять спеціальні баули (так звані велоштани), які кріпляться на багажник велосипеда.

 

 

Фото3

 

Штурмові

Високотехнологічні неширокі наплечники видовженої форми, об’ємом до 40 літрів, спеціально розроблені для перенесення екстремального та особистого спорядження під час гірських сходжень чи гірськолижних спусків. Їхня спинка максимально прилягає до корпусу людини, і вони мають спеціальні стропи для кріплення спорядження.

 

Фото4

 

Похідні

П’ятдесяти- та більше літрові рюкзаки, найчастіше каркасні, обов’язково з вантажним поясом, які також оснащені складною системою строп, стяжок та петель для додаткового спорядження, відрізняються своєю багатофункціональністю та універсальністю. Підрозділяються на:

- трекінгові

рюкзаки для нетривалих походів, з полегшеною конструкцією спини, без зайвих додаткових карманів та кріплень;

- експедиційні

з продуманою конструкцією спини, посиленим поясом та великим об’ємом (до 100-120 літрів), що дозволяє взяти іжі побільше, занести подалі і там це все з’їсти, як люблять жартувати туристи-пішохідники :).

 

Фото5

 

Давайте більш докладно зупинимось на виборі саме похідного рюкзака, адже він є другою найважливішою річчю у похідному спорядженні, після взуття. Він, як домівка у равлика, повинен стати продовженням вас, ніде не тиснути, не натирати, не передавлювати. Тому, щоб не перетворити ваш похід на пекло, до вибору наплычника потрібно підходти з усією відповідальістю. До того ж, зручний рюкзак, що підходить саме вам, збереже здоров’я спини та попереку і значною мірою полегшить перенесення вантажу.

Типи рюкзаків

За своєю конструкцією туристські рюкзаки поділяються на перший, другий та синій. Жартуємо :-).

Насправді бувають станкові, каркасні та м’які.

Станковий рюкзак: дуже популярний вид наплычника в радянські часи, класична модель якого - це рюкзак під назвою Єрмак. Складається з жорсткої, найчастіше металевої рами, до якої прикріплена система підвіски (плечеві лямки, пояс та поперекові опори), та самого мішку, який при необхідності повністю знімається та може бути замінений будь-яким іншим об’ємним вантажем. Через появу каркасних та м’яких рюзаків, а також через свою велику вагу зараз практично не використовуються, хіба що бувалими туристами та спелеологами для організації базових таборів.

 

Фото6

 

Каркасні

Ідеально підходять для початківців в туризмі, оскільки дозволяють недбалість при пакуванні. А також і для більш досвічнених туристів, так як переносити вантаж з ними банально зручніше, особливо важкий. Сама назва говорить про те, що в них є своєрідний каркас - спеціальна жорстка конструкція, яка відповідає за комфортне та рівномірне розподілення навантаження. Існує декілька варіантів каркасів: П- та Х- образні рамки та цільні вставки по всій площині спини, дві «вбудовані» в спинку вертикально поставлені пластини, які трохи розходяться до верху. Зараз у просунутих виробників можна знайти рюкзаки зі з’ємним каркасом, яким слугує лист достатньо жорсткої та щільної піни, вставлений у спеціальне відділення у спинці рюкзака. Після витягання такого листа рюкзак можна навіть згоратати, а сам лист використовувати в якості маленького килимка.

 

Фото7

 

М’які

Наплічники без жорсткого каркасу, але вони потребують більш дбалого пакування, так як неправильно складені речі з гострими кутами можуть тиснути вам у спину. Але не потрібно забувати, що вага самого рюкзака - це також вага, яку ви несете, тому неодмінним плюсом м’яких рюкзаків є їх менша вага (різниця між деякими моделями може досягати кілограма та вище).

 

Фото8

 

Окремо серед рюкзаків виділяють жіночі моделі, чия підвісна система спеціально розроблена з урахуваням анатомічних особливостей представниць прекрасної статі.

Але який би рюкзак ви не вибрали, зверніть увагу на те, що його конструкція має являти собою замкнуту силову лінію. В протилежному випадку через неправильне розподілення навантаження будьте готові до того, що рюкзак необхідно буде часто підшивати.

Окремі елементи конструкції наплічників

При виборі рюкзака для походу в гори також зверніть увагу на його окремі елементи, такі як:

Лямки

Вони повинні бути зручними, не широкими та не вузькими, в ідеалі 7-8 см, з м’якою, але достатньо пружньою пінкою. Якщо стропи кріпляться за нижні кути рюкзака, то для зберігання міцності вони вшиваються в шов через спеціальну косинку. Найбільш оптимальна форма для лямок - S-образна або серповидна, але не пряма. Зараз практино у всіх рюкзаках є пряжки для регулювання довжини лямок, але зверніть увагу на те, щоб вони затягувались до низу, тоді можна буде відрегулювати лямки вже після вдягання рюкзака.

Вантажний пояс

Наші ноги набагато сильніші, ніж наша спина та плечі, тому вагу рюкзака просто необхідно переносити на стегна, для чого і був придуманий розвантажувальний пояс. Його ширина повинна бути не менше 10 см, товщина – 8-16 мм. В 2015 році американський виробник Osprey випустив модель рюкзака с поясом, який має всі шанси стати еталоном, так як практично в буквальному сенсі обіймає стегна, чим дозволяє досягнути максимального прилягання рюкзака до людини.

Клапан

Бажано, щоб він був регульованим, (а ще краще – повністю з’ємним), а не вшитим, це дасть вам більше свободи та можливості для перенесення великих предметів. Приємним бонусом будуть окремі кишені в клапані для чохла від дощу (як і сам чохол в комплекті) та наявність внутрішнього карману на блискавці.

Кишені

В них зручно класти різні дрібниці, але зараз все більше виробників відмовляються від великих передніх або бокових кишень, які хоч і додають рюкзаку об’єм, але збільшують його вагу, габарити та зміщують його центр ваги. Компромісним варіантом є з’ємні кишені. Дуже зручною є кишеня на поясі рюкзака.

 

Фото9

 

Стяжки та петлі

Окрім використання для кріплення так званої «навіски» - килимка, намету, мотузки, стяжки слугують ще для регулювання об’єму рюкзака. Петлі на передній поверхні слугують для кріплення льодоруба чи трекінгових палиць.

Також добре, коли у рюкзака є окремі, обов’язково міцні, ручки для перенесення чи піднімання, в тому числі і спереду.

Нижній вхід

Або «щуряча нора». Це ще один вхід в рюкзак, але в той же час – суперечливий момент у конструкції. Він з одного боку дає доступ до речей, що знаходяться у самому низу рюкзака, але з іншого – додає вагу та є практично непотрібним, якщо ви любите носити килимок всередині рюкзака. Хоча його добре використовувати як відділення для спальника.

 

Фото10

 

Об’єм рюкзака

Для того щоб правильно вибрати туристичний рюкзак за об’ємом, необхідно визначитись з тим, куди ви плануєте ходити найближчим часом. Якщо це нескладні виїзди на два-три дні, що не передбачають великого обсягу продуктів та спорядження, то вам підійдуть рюкзаки об’ємом до 40-50 літрів.

Якщо ви збираєтесь іти у нескладний похід до десяти днів (а це більшість походів Всюдихода), то вибирайте рюкзак об’ємом до 80 літрів, а якщо ви націлились на серйозну експедицію чи спортивний похід, то вам потрібен буде рюкзак з об’ємом 60-90 літрів для дівчат та 90-120 літрів для хлопців.

Але зверніть увагу на те, що поняття об’єму кожен виробник може трактувати по-своєму. Деякі туристи жартують, що є «гномолітри», а є «велетньолітри», тому для того, щоб вибрати рюкзак для походу, окрім цифр дивіться ще на його візуальне враження в цілому.

 

Фото11

 

Як вибрати рюкзак в магазині

Для початку потрібно вибрати сам магазин, з ввічливими, а головне терплячими продавцями-консультантами, тому що вибір рюкзака справа така ж трудомістка, як і вибір взуття.

Потім вам потрібно визначитись з розміром спини, а для цього поміряти її від плечей до поясу. Потім озвучити свій розмір продавцю, відібрати всі моделі, що вам підходять, та розпочати процес примірки, не забувши правильно відрегулювати кожну модель.

Після того, як ви відкинете моделі, які не підходять для вашої спини, перед остаточним вибором попросіть навантажити рюкзак і походіть з ним по магазину. Можна навіть пройтись до відділу аксесуарів та вибрати собі термокружку чи термос, що займе ще хвилин 15, під час яких ви остаточно зрозумієте, сидить на вас рюкзак чи ні.

Ще зверніть увагу на матеріал рюкзака (це повинна бути міцна та водовідштовхуюча тканина) та фурнітуру з блискавками (в ідеалі Duraflex або YKK).

Ну і, звичайно ж, рюкзак повинен вам в цілому подобатись своїм зовнішнім виглядом.

Пакування рюкзака

На додачу хотілось би сказати декілька слів про те, як правильно складати рюкзак. Найбільш важкі речі повинні розташовуватись у середній частині рюкзака, якомога ближче до спини. Це можуть бути палатка, продукти, консервні бляшанки. Внизу краще покласти щось більш легке та об’ємне, наприклад спальник, після чого заповнити простір по кутам. Дрібниці, які можуть терміново знадобитися, наприклад дощовик, кружка, ліхтарик, аптечка, краще класти в клапан, бокові кишені чи в самий верх рюкзаку.

 

Вас також може зацікавити:

Як вибрати спальний мішок для походу

Як вибрати взуття для походу

Лікійська стежка

Трекінг у Непалі

15 цікавих фактів про Нову Зеландію

Поділіться у своїй соціальній мережі

Vezdehod
Всюдихід
Вівторок, 09 січня 2018
Юрій, дякуємо, виправили!
Vezdehod
Юрій
П'ятниця, 05 січня 2018
"Карманів" в українській мові не існує є кишені.))
Comment

Увійдіть через соціальну мережу
     
Або анонімно