Як вибрати намет для походу в гори?

11.02.2016

Ми продовжуємо наш цикл статей, призначених допомогти вам обрати спорядження для походу. Сьогодні поговоримо про таку важливу деталь спорядження, як намет.

Намет — це ваш похідний дім, місце, де ви відпочиваєте, ховаєтесь від негоди, проводите вечори з друзями за розмовами чи іграми. Зазвичай намет купується не на один сезон, тому при його виборі потрібно бути дуже уважним.

 

Фото8

 

В першу чергу, потрібно визначитись із призначенням намету.

В залежності від призначення, намети поділяються на:

  • туристичні намети: мабуть, найпопулярніший вид наметів. Це недорогі, прості в установці, зручні намети для походів різного рівня складності;
  • кемпінгові намети: високі, великі за об`ємом та вагою, але дуже комфортні намети, які використовуються для стаціонарних таборів або у авто-туризмі, коли комфорт і зручність важливіші за вагу;
  • штурмові намети: максимально полегшені, але при цьому дуже стійкі намети, призначені для використання у альпіністських сходженнях;
  • експедиційні намети: вітростійкі і міцні намети, розраховані на те, щоб довго стояти на одному місці, захищати від сильних дощів, вітрів та снігопадів і вміщувати велику кількість людей.

Для усіх наших походів оптимальними будуть намети туристичного або штурмового типу.

 

фото 1

 

Конструкція намету

Намети бувають одношарові та двошарові.

Одношаровий намет

Одношарові намети складаються із одного шару тканини, який виготовляється з водонепроникних матеріалів. Головним плюсом таких наметів є їхня легкість. Але через те, що намет водонепроникний, страждає вентиляція намету. Тому при виборі такого намету потрібно звертати увагу на продуманість його системи вентиляції.

 

Одношаровий намет

 

Двошаровий намет

Більш функціональний вид наметів, складається з внутрішнього легкого і дихаючого намету та верхнього тенту, що не промокає. Ці дві частини намету закріплені між собою, а між ними є повітряна прослойка. Це оптимальна система теплоизоляції та вентиляції. Також завдяки такій системі на внутрішньому наметі утворюється менше конденсату.

 

Фото14

 

Форма намету

Напівсфера – найпопулярніший зараз вид наметів, класична модель якого кріпиться на двох дугах каркасу, що перетинаються. Є різні модифікації цього виду, від одномісних наметів з одною дугою до «експедиційних» моделей з шістьма та більше дугами, що перетинаються. Плюсами такої форми є гарна вітростійкість та можливість встановлення без додаткових розтяжок і навіть однією людиною.

 

Фото 2

 

Намет — напівбочка має більший об`єм і менше важить, але є менш вітростійкою і не так зручно встановлюється. Зовнішній тент кріпиться на двох або трьох дугах, паралельних одна одній. Через свою комфортність для проживання, такі намети частіше використовуються як стаціонарні, а не як штурмові.

 

фото 3

 

Шатрові намети – двошарові намети у формі шатра, використовуються у лижних, а останнім часом усе більше і в високогірних автономних походах.

 

фото 4

 

Матеріал намету

 

В залежності від призначення при виготовленні намету використовуються різні тканини, що зумовлює її функціональні властивості та впливає на вартість.

Більшість сучасних моделей виготовляється з поліамідних або поліефірних тканин. Давайте розберемося у їхніх особливостях.

Поліамідні тканини (Капрон, Nylon, NylonTaffeta) характеризуються високою міцністю та низькою вартістю, вони більш легкі та менше вбирають вологу. Але головним їхнім мінусом є слабка стійкість до ультрафіолету та сильне розтягненняя при намоканні.

Поліефірні тканини(Polyester, PolyTaffeta, Лавсан) на додачу до усіх переваг поліамідних більш стійкі до ультрафіолету і не розтягуються при намоканні, але вони більш важкі і дорогі, хоча і довше служать.

Незрозумілі слова Taffeta, Oxford і RipStop вказують на спосіб плетення тканини. Taffeta – це найпопулярніший спосіб плетення, при якому виходить дуже легка, але щільна тканина, в основному використовується для тентів. Oxford дає нам більш міцну і щільну тканину дна і кишень для дуг. А якщо ви бачите позначку RipStop, то це означає, що використовується спеціальне плетення з посиленням тканини більш товстою і щільною ниткою, що дозволяє при малій вазі створити більш щільну та стійку до олзривів тканину. І що найголовніше, навіть при ушкодженні такої тканини розрив не “повзе” далі.

 

royal blue hexagonal waterproof ripstop 1024x768

 

Також у описі характеристик намету ви можете побачити маркування 175T – 250T. Ці цифри, або «текси», позначають щільність плетення, відповідно, чим вони вищі, ти міцніший намет. Але не забувайте, що з ростом щільності росте також вага намету.

Ще один важливий показник — це водонепроникність тенту. Цей показник вимірюється у міліметрах водяного стовпа, які тканина витримує, не промокаючи. Водонепроникність досягається двома шляхами: нанесенням поліуретанової пропитки (PU) або силіконізацією (Si). Другий спосіб більш складний і дорогий, але і більш якісний.

Оптимальне значення водонепроникності тканини верху для туристичних наметів – 4000-6000 мм.

Водонепроникність дна намету має бути не нижче 7000 мм.

 

Фото 6

 

Існує ще класифікація наметів по сезонності: дво-, три- або всесезонні. Головна відмінність між ними - це висота краю тенту від поверхні і наявність сніжної «спідниці». Спідниця намету - це додатковий шматок тканини, що кріпиться до краю тенту і прилягає до землі. Ця деталь незамінна при використанні намету в умовах снігопадів взимку або в високогір'ї. Але треба пам`ятати, що наявність спідниці погіршує вентиляцію в наметі та підвищує його вагу. Тому звертайте увагу на моделі зі зйомною спідницею або з довгим тентом.

 

Фото16

 

 

Остаточний вибір намету

Для остаточного вибору потрібної моделі зверніть увагу на деякі важливі деталі в конструкції вашого майбутнього похідного будинку.

 

Тамбур намету

Це одночасно камера зберігання рюкзаків і вихід намету, тому він повинен бути містким, високим, в ідеалі з двосторонньою блискавкою. А якщо в наметі передбачається проживання більше двох осіб, то краще, щоб тамбурів було два. Краще вибирати намет із розташуванням тамбура в його торці, а не збоку. Тоді вам не доведеться переступати через ваших сусідів, що сплять, щоб вийти з намету.

 

Фото9

 

Розмір намету

Основним параметром тут є ширина дна внутрішнього намету. На одну людину для комфортного відпочинку достатньо 50 см. Необхідний також зазор в 5-10 см між людиною і стінками, як збоку, так і зверху, щоб ваш спальник не торкався тканини внутрішнього намету і не намокав. Якщо ви високого зросту, то вибирайте намет з більшою висотою, інакше вам може бути незручно сидіти в ньому.

 

Фото 7

 

Кріплення тенту намету

Є два типи кріплення тенту до внутрішнього намету. Перший - це коли дуги вставляються в спеціальні кишені в тенті, тент розтягується, а потім до нього підвішується сам намет. Такий намет дуже зручно ставити під дощем, тому що внутрішній намет не намокає.

Другий варіант — це коли дуги кріпляться до внутрішнього намету за допомогою гачків, зав'язок або липучок, а зверху вже накидається тент. Перевага такого способу в тому, що в жарку погоду можна поставити намет без тенту або зняти тент вранці, коли сонце почне припікати.

 

Фото11

 

Вхід намету

Дуже добре, коли вхід дублюється москітною сіткою. Для великих наметів бажана наявність двох входів.

І, звичайно ж, обов'язковими є проклеєні шви тенту, наявність штурмових розтяжок тенту в штурмових і туристичних наметах. Кількість кілочків повинна відповідати кількості розтяжок, вага похідного намету на людину не повинна перевищувати 1,1 кг.

 

Колір намету

Помаранчевий або жовтий кольори тенту подарують вам більше радості і створять ефект сонячного дня навіть у похмуру погоду.

 

Фото17

 

Кілька слів про установку намету

Для встановлення намету радимо вам вибирати сухе, рівне місце, без камінчиків, горбів та шишок. Особливу увагу приділіть рівномірної розтяжці тенту і слідкуйте, щоб він не торкався внутрішнього намету. Адже яка б не була висока водонепроникність вашого намету, сухим в ньому ви будете завдяки тому, що тент гарно натягнутий і краплі дощу скочуються вниз. Кілочки необхідно вставляти під кутом 45 градусів і практично на всю довжину.

 

Фото10

 

Зберігання намету

 

Головною умовою тут, як і в випадку із зберіганням спальника, є сухість. Тому після походу потрібно обов`язково просушувати і провітрювати намет. Уникайте ставити намет біля багаття і під прямими сонячними променями, якщо, звичайно, ви не в гірській місцевості, де немає дерев.

 

Фото13

 

Дешеві намети

Останнім часом популярною стала купівля туристичного спорядження у великих супермаркетах. Головним чином людей приваблює ціна, яка є значно нижчою, ніж у спеціалізованих магазинах. Але ми б хотіли застерегти вас від такої покупки. Адже якість цих наметів і спальників зазвичай є дуже низькою. Такі намети підходять лише для одно- або дводенних виходів на шашлики в сонячну погоду, але аж ніяк не для багатоденних походів.

 

Фото15

 

Схожі матеріали

Як вибрати спальний мішок для походу

Як вибрати взуття для походу

Як правильно вибрати наплічник в похід?

Поділіться у своїй соціальній мережі

Comment

Увійдіть через соціальну мережу
     
Або анонімно