Як поводитись у горах під час грози?

21.06.2017

 

   Гроза у горах – явище вкрай небезпечне, адже великий відсоток смертей в горах стаються саме через ураження блискавками.  Тому, чуючи грім під час вашої мандрівки в горах, необхідно одразу зайнятись пошуком безпечного місця, щоб її перечекати і убезпечити своє життя.

 

   Безпечна позиція – основний фактор захисту від ураження блискавками. У разі перебування групи на крутих схилах чи гребенях у момент початку грози, потрібно пришвидшити свій темп, і спуститися до місця, що захистить від прямого удару блискавок. Під час пошуку місця, правила такі:

 1. Ділянка повинна бути максимально суха.
 2. Поряд не повинно бути дерев, також бажано остерігатись крутих схилів та виступів скель. Відстань – принаймні 1,5-2 метри.
 3. Усім відоме правило – поодинокі високі дерева під час грози – не захист, а ризик.
 4. Якщо інших варіантів немає –  головне не обирайте дуби або тополі. Можна заховатись під вербою і кленом, в них блискавка влучає рідше всього. 
 5. Хороший варіант – кущі. Блискавка майже ніколи у них не влучає.
 6. Якщо ви не можете знайти іншого варіанту, крім відкритої місцевості – намагайтесь обирати місця, де більше піску або каміння. Ще один варіант – морени.

    Чого робити НЕ можна під час пошуку місця для схову:

 1. Помилковою є думка, що ніші скелі врятують вас від удару блискавки. Те саме стосується западин схилу, або схованки у дальніх кінцях печери. Ну і біля входу, звичайно.
 2. Багаття під час грози теж є небезпечним – гаряче повітря краще проводить електрику.
 3. Все, що пов’язане з водою, вас не захистить. Якщо місце вашого перебування не можна змінити з відкритого простору – у жодному разі не обирайте ґрунти з великим вмістом води або глини.

   Коли місце уже обрано – займіть правильне положення: сідайте, підтягуйте коліна до грудей і охоплюйте їх руками.

   Важливо також знайти, що торкатись до ґрунту або скель під час грози є неприпустимим. Для того, щоб ізолювати тіло від схилу, використовуйте великі камені або уламки плит, під них кладіть дрібне каміння. Що робити, якщо поблизу немає ні каменів, ні плит? Сміливо беріть спальні мішки або рюкзак. Сюди підійде будь-яке туристичне спорядження, якщо ви покриєте його поліетиленовою плівкою. Для чого? Не можна допустити їх намокання. Те ж саме стосується вашого одягу.

   Ще одне правило – група туристів повинна знаходитися далеко від металу, тому такі предмети краще забрати і залишити принаймні за 13 метрів від людей.

   Пам’ятайте, за 3-4 секунди до удару виникає дивне відчуття -  наче волосся стає дибки. Також ви починаєте відчувати легкі вібрації від усього, що знаходиться біля вас, шкіру починає вражати невеличке поколювання. Якщо ви це відчули – ОДРАЗУ Ж нахиляйтесь вперед, притисніть п’яти і покладіть руки на коліна.

   Тож, як підсумок – основні правила, щоб уникнути нещасного випадку в горах під час грози:

 • Основним табу є поодинокі високі дерева. Якщо інших варіантів нема: не обирайте дуби, тополі, сосни. Шукайте верби, клени і кущі.
 • Нема місця схову? Шукайте ями і траншеї, намагайтесь не доторкатись до землі всім тілом. Найкраща поза – сісти і  нагнути голову (вона не повинна стояти вище за все, що знаходиться поруч)
 • Печера – хороша схованка, але якщо в ній досить місця, щоб між усіма людьми був мінімум метр відстані.
 • Якщо ви маєте з собою намет – можна розкласти його, але обов’язково у сухому місці.
 • Не біжіть, коли підходить гроза, або під час неї. Це небезпечно.
 • Усі металеві предмети відносимо від себе на безпечну відстань.
 • Не варто ховатись в укритті всім разом – намагайтесь сісти окремо одне від одного. Розряд може легко перекинутися з однієї людини на іншу.
 • Намагайтесь займати мінімально місця – ноги тримайте разом, руками охопіть ноги. Цим ви звужуєте площу, на яку може вдарити блискавка.
 • Важливо: знаходитися у воді під час грози дуже небезпечно. Але якщо вона вас застала уже там – рухатися потрібно дуже спокійно, ні в якому разі не бігти і не махати руками.
 • Не користуйтесь мобільним. Якщо це є необхідним – дзвінок повинен бути дуже швидким і одразу після розряду.

Поділіться у своїй соціальній мережі

Comment

Увійдіть через соціальну мережу
     
Або анонімно