Мачу-Пікчу (Machu Picchu) – таємниче місто інків

28.07.2017

   Мачу-Пікчу (на мові кечуа machu pikchu означає "Стара Гора") – легендарне, огорнуте таємницею місто, яке побудували інки в середині XV століття. Зараз воно є туристичним центром Перу. Розташувалося місто недалеко від міста Куско (столиця Імперії Інків) – всього в ста кілометрах. Мачу-Пікчу знаходиться на 240 метрів вище моря. Більш того – глибоко в горах Анди, що було зроблено, щоб уникнути завоювання іспанцями. Відкрив місто американський професор Хайрем Бінгхем, хоча слово «відкрив» підходить сюди так собі – адже місцеве населення про нього знало, просто не розповідали про це чужим.

Хто і за яких обставин відкрив Мачу-Пікчу?

   Чималий інтерес викликає і те, яким чином місто було відкрито, адже Хайрем Бінгхем знаходився в пошуках абсолютно іншого поселення – Вількабамби. Саме там, за легендою, заховані скарби інків, і так само мумії їх правителів. Інки вивезли туди найдорожче, коли іспанці завоювали країну. Привів Бінгхема в Мачу-Пікчу хлопчик, якого він зустрів в горах, блукаючи в пошуках хоча-б якогось сліду легендарного Вількабамби. Хлопчик ніс у руках керамічний глечик – саме це і зацікавило Бінгхема, адже глечик був не простим, а такий фахівець як Хайрем не міг цього не помітити. «Де ти його знайшов?», – запитав Бінгхем, на що хлопчик сказав, що живе в Мачу-Пікчу, і, не дивлячись на те, що місцеве доросле населення не видавало своїх таємниць чужим, показав дорогу в місто – чисто по доброті душевній.

Шедевр інженерії та архітектури

   «Місто в небесах» – ось як ще називають стародавнє місто. Завдяки тому, що Мачу-Пікчу виглядає дуже доречно серед навколишнього ландшафту, його також називають і «містом серед хмар». Дахи будинків тут трикутної форми і здається, ніби вони - це частина пейзажу. Побудувати таке місто в ті часи було практично неможливим, для створення такого шедевра були потрібні широкі топографічні знання. Астрономія, геологія і екологія також, по всій видимості, були добре вивчені будівельниками – просто уявіть, що будинки будувалися на природних схилах, при цьому залишалися непохитно стійкими навіть під час землетрусу або в місцях, де нахил скелі досягає 40 градусів! Все це – завдяки особливій техніці будівництва. Що щодо матеріалів? Важко уявити, але у них працювали каменоломні, з яких, за багато кілометрів, привозили каміння – точніше не привозили, а ставили на колоди і волокли по глиняних схилах, потім проводилося ідеальне шліфування – ідеальне настільки, що через багато століть ви не просунете лезо ножа в щілини на стиках! У 1983 році Мачу-Пікчу увійшло до списку «Пам'ятники спадщини людства» ЮНЕСКО, а в 2007 - стало одним з Нових чудес світу.

Кому і для чого?

   Навіщо було побудоване місто – до сих пір актуальне питання. Дослідники називають 2 варіанти – документи говорять про те, що все місто було резиденцією Пачакутека – Верховного Інка, який жив в 1438-1470 роках. Коли він помер, воно перетворилося на своєрідну школу, де діти з багатих сімей (фамілії Куско) вивчали астрономію (чоловіки) і текстильну справу (жінки). Другий – у міста була військова і оборонна функція – саме тут відбувався контроль над племенами, які підпорядковувалися інкам, а так само над тропічними і субтропічними регіонами, де були плантації фруктів, гарбузів, коки і різних медичних рослин – одним словом, найважливіших продуктів того часу.

Населення

   Як не сумно – але історія міста тривала всього близько 100 років. У 1532 році іспанці колонізували Імперію. Коли колонізатори зайшли в місто – інки таємниче зникли. Кажуть, тому, що населення Мачу-Пікчу залежало від Куско – їх столиці, саме звідти поставлялися продовольчі товари. Після завоювання Іспанією поставки продуктів припинилися, і через деякий час інки покинули своє місто в пошуках їжі. Друга версія – знатне населення в 3000 чоловік пішло разом з скарбами в вищезгадану Вількабамбу, а 5000 простих людей – на війну проти Іспанії. Але хто знає, можливо, причини були зовсім іншими...

Повернення артефактів, вивезених з Мачу Пікчу

   Коли професор з Єльського університету Хайрем Бінгхрем виявив місто, він, звичайно, спробував максимально його дослідити, тому і відвіз звідти безліч артефактів. 100 років спадщина інків знаходилася в США, а в 2011 році (коли, до речі, і виповнилося рівно століття з часів відкриття) Перу повернуло собі 4000 артефактів. Перу боролось за них багато років, і зараз всі вони – експонати в музеї міста Куско.

Що значить Мачу-Пікчу?

  (Уайна) Вайна-Пікчу – назва гори, що зображена на всіх фотографіях і картинах Мачу-Пікчу. Вона знаходиться позаду, за містом, і якщо перекласти з кечуа – отримаємо «молоду гору». А «Мачу Пікчу» – це навпаки «Стара гора». Мало хто може піднятися на Вайна-Пікчу. Хоча там багато храмів і навіть звичайних будинків, дорога туди – дуже небезпечна, і потрібна хороша фізична підготовка, щоб вийти наверх.

В Мачу-Пікчу Всюдихід відправиться вже цієї осені в рамках експедиції в Перу. Деталі можна почитати ТУТ

 

Поділіться у своїй соціальній мережі

Comment

Увійдіть через соціальну мережу
     
Або анонімно