Вулкан Тейде: факти і легенди

11.08.2017

  Головною родзинкою острова під назвою Тенеріфе (частина Канарських островів) є вулкан Тейде. Ним захоплюються не тільки туристи, які відвідують острів – не мало хорошого про вулкан було сказано Колумбом, Дарвіном і капітаном Куком. Неважливо, з якого боку ви припливли на острів – вулкан видно з усіх боків і точок острова, його вершина гордо височить над Тенеріфе. Закономірно, що саме Тейде є символом острова і навіть зображений на гербі. Перед іспанською колонізацією гуанчі (місцеві жителі) мали зовсім іншу назву для вулкана, яка звучала як Echeyde. Але пізніше іспанці дали вулкану свою, сучасну назву. З тих пір вулкан і називають Тейде, хоча в перекладі з місцевої мови, Тейде – це «сніжна гора».

   Початок Тейде дав величезний древній стратовулкан, який обрушився 170 тисяч років тому. Тоді почав формуватися сучасний вулкан.

   Найважливіше: саме пік Тейде вважається найвищою точкою всього Атлантичного океану – 3, 718 метрів.

Легенди вулкана Тейде

   Тейде відіграє таке ж значення для гуанчі, яке відігравав Олімп для древніх греків. Це місце – священне. Існує давня легенда, яка свідчить, що одного разу Бога Маgec (Бога сонця і світла) було викрадено Дияволом і заточено в кратері вулкана. І в світі настала непроглядна темрява, провиною чому була підступність Диявола. Гуанчі були цим незадоволені, тому вони через молитву попросили Ачамана, свого верховного божества, випустити Магека на свободу. Ачаман почав боротьбу з Дияволом і вийшов звідти переможцем.

   Тоді місце Бога сонця і світла в кратері вулкана зайняв сам Диявол.

   Крім того, стародавні гуанчі швидше за все були впевнені, що вулкан підтримує небеса. Доказом тому виступають безліч артефактів (глиняний посуд, інструменти), які були знайдені на вершині під час досліджень. Вважається, що це були «дари для божеств».

Виверження вулкана Тейде

   Кальдера Лас Каньядас (16х9 км), на півночі якої і знаходиться вулкан, була утворена внаслідок першого його виверження. Було це близько 150 000 років тому. Що стосується документально підтверджених вивержень – першу відому письмову заяву про це зробив Христофор Колумб, який став його свідком. Це було в 1442 році. Саме з того часу і почали вести точну статистику вивержень.

   Менш ніж за 300 років, в 1706 році, відбулося ще одне виверження, яке зруйнувало портове місто Гарачико. На щастя, ніхто не постраждав, місцеве населення встигло покинути місто. Згодом місто було відновлено, але портом заново так і не стало – берегова лінія змінилася, і кораблі не змогли проходити в бухту. Саме тоді кратер вулкана набрав нинішнього вигляду – він обрушився. Спочатку його висота була 5000 метрів.

   Останнє виверження вулкана Тейде було на північному заході і порівняно недавно – в 1909 році. Сьогодні вулкан – все ще діючий, а цілий острів – сейсмічно небезпечна зона. Всього 14 років тому, в 2003, вчені виявили зростання активності в кратері Тейде. Відомо, що таке відбувається перед виходом вулкана зі стадії спокою – піднімається магма. Згідно зі статистикою, в виверженнях вулкана існує певна закономірність - вони відбуваються раз в 100 років з максимальною погрішністю в 5 років.

   Але є ще одна закономірність, яка не може  не радувати - жителі острова навряд чи постраждають навіть при виверженні, адже лава Тейде - «кисла лава», а значить завдяки своїм хімічним і геологічним особливостям, не може розвинути швидкість більшу, ніж 5 кілометрів на годину.

   Всюдихід збирається на Тенеріфе вже цієї осені та на новорічні свята. Нашою ціллю стане піший підйом на Тейде. Деталі можна переглянути ТУТ

 

Поділіться у своїй соціальній мережі

Comment

Увійдіть через соціальну мережу
     
Або анонімно